Eski Hayvan

Ruhumu geri alıyorum kızıl ateşin içinden. herşeyi taşlaştıran dünyanızdan geri alıyorum tüm oluşlarımı. Gölgemi bana göstermeyen gürültünüzden alıyorum. Ellerimi, gözlerimi alıyorum en çok. Propagandalarınızla felç edilmiş sinapslerimi… Kozmos; yeniden göreceğim seni güneşin altında, yeryüzünün üzerinde, göllerin ve denizlerin içinde. Seni tekrar göreceğim içimde. Büyüyor eski hayvan yeniden, hiçbirşey bilmeyen bir bilinçle. Gerçek anlam kalbimden gelecek ve yeniden akordlayacak beni.

Şimdi ve burada her şey mümkün.

İki geçmişin çarpışmasından oluşan tükenme ya da çoğalma, hiç durmayan büyük patlama; AN. Büyük patlama sonrasında zorunluluğun içsel farkındalığı. Zeytin ağacında bir tane, asla kesemeyeceğiniz bir nefes. Bir bomba olamayacak kadar yumuşak, bir askerin giyemeceği kadar yeşil… Ele geçirilemez.

Durmadan direnmenin yarattığı tahribatı kim tamir edebilir? Yaşam bir savaş değildir. Yaşamı bir savaş olarak görmek propagandanın bizlere armağanı. Olan değil, olması gerekenin olmayan dünyası. Yokluğun insanı, seni terk edeceğim. Altındaki karanlık boşluğu, bu büyük korkunu sana bırakacağım. Herşeyi elinde tutmaya çalışırken girdiğin hallere gülmeyi çoktan bıraktım. Silahlarınla nasıl başedilir ki? Üstüne üstüne yürüdüm defalarca, her seferinde, yine, yeniden… Ben kendime yeni coğrafyalar yaratıyorum artık, seni düşmansız bırakacağım, kör olasın diye. Kuruyup çiçeksiz kalasın diye. Yanından geçip gideceğim öylece ve sen göremeyeceksin bunu. Tarihler yazmaya devam et. Son yazacağın tarih sıkılmanın kısa tarihi olacak.

Bir başka katmana geçeceğim ve seni burada bırakacağım. Yeni bir patlama için hiçliğe doğru, dostlukla.

En güzel hediyeleri sunacağım sana biricik dostum. Bütün kapılarımı açacağım sana. Büyük ve küçük, bütün hepsini. Bedenimi ve ateşimi. Yaşayan her bir parçam yaşayan bir parçandır. Seninle iyileşeceğiz ve özgürleşeceğiz. Gökteki Ay’ı izler gibi izleyeceğim seni. Güneş gibi hissedeceğim. Bir elma misali yiyeceğim seni, bir kurt gibi yiyeceksin beni ve doğuracağız içinde mercan olacağımız bir okyanus.

Yaşam için besin, ölüm için besin.

Şimdi ve burada. Daha az öfke, panik ve korku. Daha fazla aşk ve neşe.

ç.